top of page
Ara
  • ack Yazılım

Şehirde bir efsane sona erdi! Hani Borçsuz Belediye vardı...


İYİ Partili Kazım Yücel’in, Büyükşehir Belediyesi ile ilgili borç çıkışı, eski Başkan Çelik’e sessizliğini bozdurdu. Çelik, açıklamasında Belediyenin borç tablosunu gözler önüne serdi ve hem Özhaseki hem de Büyükkılıç dönemlerine gönderme yaptı. İşte eski Başkan Çelik’in borç isyanı!


BÜYÜKŞEHİR’DE BORÇ DÜELLOSU!

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin İYİ Partili Grup Başkanvekili Kazım Yücel’in, katıldığı bir televizyon programında Büyükşehir Belediyesi’nin borçlarına yönelik yaptığı açıklamalar eski Başkan Mustafa Çelik’in sessizliğini bozmasına neden oldu. "Borçlandı bir sürü iş yaptım dedi ama Memduh beyin bugün ki koltuğunun altına dinamit koydu. Bugün Büyükşehir Belediyesi yıllık 100 milyon TL’nin üzerinde faiz ödüyor. Vatandaşın hakkı faize gidiyor. 100 milyon TL ne biliyor musunuz? 4 tane Develi, 3 tane İncesu, 5 tane Pınarbaşı. Ya bu kadar nüfusa harcadığın parayı sadece faize veriyorsun. Buna izin vermememiz lazım." diyen Yücel, pandemi döneminde vatandaşın yaşadığı sıkıntılara dikkat çekerek, “Gönül belediyeciliği dediler millete elektrik su faturası gönderiyorlar. Büyükşehir Belediyesi borç yükü altında eziliyor. Biz olsak şeffaf belediyecilik olurdu"” ifadelerini kullandı.


İYİ Partili Yücel’in bu yönde yaptığı açıklamalara ve gündeme getirdiği borç konusuna eski Başkan Mustafa Çelik, cevap verdi. Uzun süren sessizliğini de bozan ve kendini savunan Çelik, “Devredilen borçlar toplamı 1.223.000.000 TL. Devredilen gayrimenkul toplamı 735.000.000 TL. Dolayısıyla bıraktığımız gayrimenkullerin tamamının satılması halinde devrettiğimiz borç sadece 490 milyon TL kalacaktır. Daha açık söylemek gerekirse 1,5 Milyar TL olarak devraldığımız borç 490 milyon TL’ye düştüğü görülecektir” dedi.

Görevi 31 Mart seçimleri sonrası Başkan Memduh Büyükkılıç’a devreden AK Partili Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin eski Başkanı Mustafa Çelik, yaptığı açıklamada Yücel’in kendisi ile ilgili yaptığı açıklamaları da hatırlattı. Çelik, şu ifadeleri kullandı: Geçtiğimiz gün mahalli bir televizyon kanalında İYİ Parti’ye mensup bir meclis üyesi, verdiği mülakatta şahsım hakkında kamuoyunu yanıltıcı şekilde açıklamalarda bulunmuştur. İlgili kanalın basın organında ve sosyal medya hesaplarında da bu açıklamalara yer verilince kamuoyuna bu bilgilendirmeyi yapmam gereği hasıl olmuştur. Bilindiği gibi, görevi devrettikten sonra sosyal medya hesaplarımı dondurdum. Partime ve davama bir zarar verilmesine sebebiyet vermemek için gerek siyasi, gerekse belediye çalışmaları hakkında hiçbir beyanat verme ihtiyacı hissetmedim. Sadece 15 Mayıs 2019’da yine benzer bir konu ile ilgili bir gazete de yazılan yazı üzerine bilgilendirme metni yayınladım. Adı geçen meclis üyesi verdiği mülakatta şahsımı hedef alarak özetle; ‘Mustafa Çelik borçlandı, bir sürü iş yaptım dedi ama Memduh Bey’in koltuğunun altına dinamit koydu.’ ve ‘Seçime gidiyorum, ben bu koltuğa oturmayacağım nasıl olsa başkası oturacak diye siz burayı borçlandıramazsınız’ demiştir.

“TÜRK SİYASİ TARİHİNİN BELKİ DE EN ZOR 4 YILINDA GÖREV YAPMAMIZA RAĞMEN NE BORÇLARDAN NE DE KADRODAN DOLAYI HİÇ ŞİKÂYETÇİ OLMADIK”

Geçen yıl, Mayıs ayında yaptığım açıklamada özetle; Görevim süresince Belediye borçları tarafımıza her sorulduğunda; borç stokumuzun yönetilebilir ve ödenebilir durumda olduğunu söyleyerek, Türk siyasi tarihinin belki de en zor 4 yılında görev yapmamıza rağmen ne borçlardan, ne projelerden, ne de kadrodan dolayı hiç şikayetçi olmadık. Hep daha iyisini, daha yenisini, hiç yapılmamışları yapmaya gayret ettik.” demiştik. Bu ve benzeri yanıltıcı haberler 4 yıl gibi kısa bir sürede yaptığımız onlarca hizmeti gölgeleyemez. Yapılan ve yapılmayan tüm hizmetleri Kayseri halkı görüyor ve objektif olarak değerlendiriyor. Bütün bu tarz haberlere rağmen; Hiçbir yeni yol ve bulvar açılamadığı gibi, sadece 8 ayda hizmete açtığımız Hulusi Akar Bulvarı’nın kaldırımlarının ve sadece 500 metrelik viyadük bağlantısının bile 18 aydır hala yapılamadığını, Kocasinan Belediye Başkanlığı’mız döneminde başlayarak kısa sürede bitirdiğimiz Bekir Yıldız Bulvarı’nın Şehir Hastanesi-Metalsan arası çevre yolu bağlantısının hala yapılamadığını, OSB-Talas trafiğini ve Kartal kavşağı trafiğini rahatlatacak 15 Temmuz Bulvarının büyük bölümünün bitirilmesine rağmen sadece 2 km’lik bölümünün hala yapılmadığını, Binlerce gencimize ve kadınlarımıza hizmet vermesi için açtığımız Kaymek’lerin “eğitim bizim işimiz değil” denilerek birer ikişer kapatıldığını, Sadece 4 yılda 14 katlı kavşak yapmamıza rağmen temizliklerinin bile tam olarak yapılamadığını, Keykubat kent parkında sadece 10 dakika hem de büyük boylu 10.000 fidanı toprakla buluşturmamıza rağmen bakımının ve sulamasının düzgün yapılamadığını ve bir çoğunun maalesef kurumaya terkedildiğini, Belli bir kesimin değil tüm hemşerilerimizin kullanımına açtığımız ve yeni yaptığımız pırıl pırıl tertemiz Kaytur tesislerinde servis ve kalitenin nasıl düştüğünü, Kültür-sanattaki yaptığımız ve tüm Türkiye’deki kültür ve sanat camiasından takdir alan köklü işlerin daha ilk günlerde nasıl sekteye uğratıldığını, Şu pandemi döneminde nasıl bir yük kaldırdığı görülen; ve “neden şimdiye kadar yapılmamış” denilen Şehir Mezarlığı’ndaki Cami ve külliyeyi, önündeki bulvar ve otoparkları, son derece hijyenik olarak yapılan gasilhane ve bakımsızlıktan sararan yeşillendirme çalışmalarını, Yüzlerce yeni araç alarak gençleştirdiğimiz Toplu Taşım Filomuzun salgın döneminde eksiksiz olarak çalışması gerektiği halde ekonomik sebepler bahanesi ile nasıl verimsiz çalıştırıldığını; tüm hemşerilerimiz görmektedirler. Sadece kubbede hoş bir sada bırakmak amacıyla sadece 4 yılda, sadece dua için yaptığımız işleri herkes bilmektedir. Dolayısıyla bu ve benzeri yapılan yüzlerce projeyi kimsenin küçümsemeye hakkı yoktur.

“GAYRİMENKULLERİN TAMAMININ SATILMASI HALİNDE DEVRETTİĞİMİZ BORÇ SADECE 490 MİLYON TL KALACAK”

Belediye başkanlığını bıraktığı güne dair mali tablo hakkında da bilgi veren Çelik, eski Başkan Mehmet Özhaseki’den görevi devraldığındaki borç tutarını 1.493.000.000 TL olarak, kendi yönetiminde devredilen borçlar toplamını ise 1.223.000.000 TL olarak açıkladı. Çelik, ayrıca borçla ilgili dikkat çeken ifadeler kullanarak, “Devredilen gayrimenkul toplamı 735.000.000 TL. Dolayısıyla bıraktığımız gayrimenkullerin tamamının satılması halinde devrettiğimiz borç sadece 490 milyon TL kalacaktır” diye konuştu. Çelik, açıklamasında borçlarla ilgili “Borç konusuna gelince; 15 mayıs ta detaylı olarak açıkladığımız bilanço şöyleydi: devralınan borçlar toplamı 1.493.000.000 TL devredilen borçlar toplamı 1.223.000.000 TL devredilen gayrimenkul toplamı 735.000.000 TL. Dolayısıyla bıraktığımız gayrimenkullerin tamamının satılması halinde devrettiğimiz borç sadece 490 milyon TL kalacaktır. Daha açık söylemek gerekirse 1 buçuk Milyar TL olarak devraldığımız borç 490 milyon TL ye düştüğü görülecektir. Bu rakamlar gerçektir ve doğrulaması da gayet basittir. 3. kalemde açıkladığımız 735 milyon TL’lik devredilen gayrimenkullerden tam 332 milyon TL’lik bölümü bizden sonraki 18 aylık dönemde satılmıştır ve borç ödemesinde kullanılmıştır. Belediye Başkanlığı yapmanın sadece kamudan gelecek paralarla iş yapmak olmadığını, kendi projenizin kaynağını da kendinizin oluşturması gerektiğini aklı yeten herkes söylüyor. Sadece, Şehir Hastanesi karşısında TOKİ’den 90 milyon TL ye aldığımız gayrimenkullerden satılan parsel ve işyerlerinden 450 milyon TL hasılat elde edilmiş olup bunun yaklaşık 200 milyon TL’lik kısmı da bizden sonraki dönemde satılmıştır. Bu bölgede satılmamış 50-60 milyon TL’lik daha gayrimenkul vardır.” diye konuştu.


“ÖYLE BİRİ OLSAYDIK GAYRİMENKULLERİ ÜÇÜNE BEŞİNE BAKMAZ SATARDIK”

Eski Başkan Mustafa Çelik, ayrıca şu ifadeleri ile de dikkat çekti: ‘Ben seçime gidiyorum, nasıl olsa ben bu koltuğa oturmayacağım başkası oturacak diyecek biri olsaydık, bu gayrimenkulleri üçüne beşine bakmaz satardık. Devlette devamlılık esastır, ‘bizden sonrası tufan’ demedik. Son güne kadar durmadan, yorulmadan, çalıştık ve kaynak oluşturduk.”

7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page